Ściany działowe o budowie aluminiowo-szklanej umożliwiają oryginalny i funkcjonalny podział przestrzeni. Szklane ściany są chętnie wybierane do aranżacji pomieszczeń biurowych, budynków użyteczności publicznej, czy galerii handlowych. Wygodę użytkowania zapewniają montowane drzwi, dzięki którym ściany mogą łączyć przestrzeń w dowolny sposób. Całoszklane ściany działowe bądź wypełniane płytami meblowymi są przeważnie dopasowywane pod wymiar. Istotne są także ich wysokie parametry akustyczne.
- Wdrożenia
- Ścianki działowe
Wdrożenie Stolcad® Professional do projektowania i produkcji ścianek działowych
Charakterystyka ścianek działowych
O projekcie
W naszej firmie dbamy o to, aby nasze rozwiązania IT były zgodne z aktualnymi trendami. Mając na uwadze fakt, że coraz więcej firm z branży stolarki otworowej specjalizuje się w produkcji szklanych ścianek działowych, w 2021 roku dostosowaliśmy i wdrożyliśmy oprogramowanie Stolcad® Professional do potrzeb tej technologii.
Gwarancja poprawności technologicznej
Podstawą prawidłowo zaprojektowanych ścianek szklanych jest poprawnie skonfigurowana baza technologiczna. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu, Stolcad® Professional automatycznie dobierze elementy i wyliczy ich długość, a w przypadkach szerokich konstrukcji właściwie zoptymalizuje profile przygotowując listę cięć.
Podczas pracy użytkownik zobaczy wskazówki, jak należy przygotować projekt ścianki, aby był zgodny z przyjętymi standardami. Warto podkreślić, że dzięki odpowiedniej konfiguracji bazy danych, program samodzielnie sprawdzi poprawność technologiczną projektowanych konstrukcji.
Projektowanie ścianek aluminiowo-szklanych
Projektowanie ścianek aluminiowo-szklanych ze względu na swoją złożoność odbywa się w nieco inny sposób niż rysowanie typowych okien, czy drzwi. Nowe funkcje w Stolcad® Professional maksymalnie uprościły ten proces. Projektowanie ścianek jest kilkuetapowe. Poszczególne elementy konstrukcji umieszcza się na dedykowanych warstwach: ścian, ościeżnic oraz skrzydeł. Proces projektowania rozpoczyna się od ustalenia gabarytu całej konstrukcji ścianki i wstawienia odpowiednich podziałów. Warto zauważyć, że Stolcad® Professional umożliwia graficzne rozróżnienie każdego typu podziału poprzez zmianę koloru oraz rodzaju linii (przerywana, kropkowana, ciągła).
Następnie w odpowiednich miejscach danej ściany umieszcza się ościeżnice. Podczas rysowania niezastąpione są takie opcje jak przekręcanie naroży, czy wymiana profili, a ich wykorzystanie umożliwia m.in.: wkomponowanie ościeżnic do pełnej wysokości ścian i wstawianie prześwitów. W Stolcad® Professional można zapisać typowe konstrukcje ścianek do tzw. schematów, czyli biblioteki gotowych projektów. Niezależnie od tego, czy konstrukcja jest projektowana od początku, czy też odczytana ze schematu, zawsze może być elastycznie modyfikowana. W każdej chwili można zmienić wymiary poszczególnych kwater lub przeprojektować cały rysunek.
Szklenie ścianek aluminiowych
Po dodaniu elementów profilowych program pozwala przejść do wyboru szklenia. Warto wyodrębnić ten etap projektowania, ponieważ wypełnienia szklane są głównym komponentem konstrukcji ścianek. Stolcad® Professional umożliwia wygodne komponowanie paneli szkła i ramek międzyszybowych, co pozwala na dynamiczny wybór szkła zależnie od warstwy wewnętrznej, środkowej lub zewnętrznej. Alternatywnie, można także wstawiać gotowe pakiety jedno, dwu lub trzyszybowe. Warto mieć na uwadze, że program pozwala przypisać barwy do poszczególnych szyb, co ułatwia rozróżnianie rodzajów wypełnień i przyspiesza codzienną pracę w dziale handlowym.
Na podstawie grubości pakietu szklenia Stolcad® Professional wskaże właściwy element dodatkowy pasujący do tego pakietu, np. odpowiedni łącznik (węższy lub szerszy). Program automatycznie dobierze także listwy przyszybowe. W przypadku podziałów pionowych lub poziomych możliwie jest ograniczenie liczenia listwy w sytuacjach łączenia ze sobą dwóch pakietów szkła (uszczelka typu H). Dla każdego z zastosowanych pakietów szyby możliwe jest ustawienie maksymalnej powierzchni stosowania. Ponadto program pozwala wyłączyć możliwość szklenia wybranych pakietów profili (ściany, ościeżnicy, skrzydła), jeśli jest to konieczne.
Wycena i ofertowanie ścianek aluminiowo-szklanych
Na cenę ścianek działowych składa się wiele czynników, m.in.: wielkość, rodzaje zastosowanych elementów, usługi. Stolcad® Professional pozwala użytkownikom na różne konfiguracje cenowe. Ceny można przypisywać przy elementach, w ogólnej konfiguracji, do konkretnych odbiorców, a nawet w indywidualnych ustawieniach do wybranych pozycji. Program umożliwia również stosowanie cenników, które przypisuje się do konkretnych schematów konstrukcji.
Użytkownik ma do dyspozycji liczne opcje do rabatowania, stosowania narzutów i innych modyfikacji cenowych. Dzięki temu można szybko aktualizować ceny do zmieniających się warunków na rynku. Niezależnie od wybranej metody wyceny, program automatyzuje proces przygotowywania ofert w różnych wariantach. Stolcad® Professional umożliwia także korzystanie z indywidualnych szablonów ofertowych, o indywidualnie dostosowanym wyglądzie.
Zoptymalizowana produkcja szklanych ścianek działowych
Stolcad® Professional, bazując na sprawdzonych mechanizmach obliczeniowych, wspomaga proces produkcji ścianek aluminiowo-szklanych. Podczas wykonywania swoich zadań, pracownicy na hali produkcyjnej opierają się na dokumentacji technicznej pobranej z programu.
Dodatkową możliwością jest wykorzystanie magazynu odpadów, który pozwala wdrożyć oszczędności poprzez lepsze wykorzystanie profili. Stolcad® Professional ułatwia użytkownikom przygotowanie zamówień na profile, okucia oraz szkło. Właściwe dokumenty generowane są automatycznie po wybraniu odpowiedniej opcji.
Podsumowanie
Stolcad® Professional w swojej nowej odsłonie jest kompleksowym narzędziem dla producentów ścianek aluminiowo-szklanych. Program wspomaga codzienną pracę i umożliwia szybkie projektowanie, wycenę, ofertowanie i produkcję ścianek działowych. Jednocześnie zapewnia poprawność technologiczną projektowanych konstrukcji.